Gry karciane online

SUPER ZABAWA GWARANTOWANA

REKLAMA

Kierki – gra karciana

Zasady gry:

Kierki to ciekawa gra karciana przeznaczona dla 4 graczy. Zasady gry nie są zbyt skomplikowane, co bez wątpienia wpływa na jej ogromną popularność. W skrócie, gra Kierki polega na pozbywaniu się kart w kolorze kier (czyli czerwieni lub serc – jak mówi się potocznie), za które otrzymuje się punkty karne. Dodatkowo, przed końcem rundy, należy pozbyć się również damy pik, za którą otrzymuje się trzynaście punktów karnych.

Po rozdaniu kart, każdy gracz wybiera trzy karty i przekazuje je innemu graczowi. Wszyscy gracze wybierają i przekazują karty, przed obejrzeniem kart otrzymanych od przeciwnika. Schemat przekazywania kart zmienia się podczas gry. Cykl powtarza się co cztery lewy.

Pierwsza lewa: przekazanie trzech kart graczowi po lewej.
Druga lewa: przekazanie trzech kart graczowi po prawej.
Trzecia lewa: przekazanie trzech kart graczowi naprzeciwko.
Czwarta lewa: brak przekazywania kart.

Grę Kierki rozpoczyna gracz, który ma dwójkę trefl i to właśnie ją wykłada na stół. Kolejni gracze jeśli mają kartę w tym samym kolorze to muszą ją położyć na stole. Jeśli posiadają kilka kart w rozgrywanym kolorze to mogą wybrać dowolną z nich. Karty zbiera gracz który miał najwyższą kartę w kolorze wyjściowym, czyli w kolorze pierwszej karty wyłożonej w danej lewie. Zwycięzca rozpoczyna kolejną lewę (kolejkę), wykładając na stół jedną ze swoich kart. Kiera może wyłożyć jako pierwszego, tylko wtedy jeśli ktoś wcześniej w danej rundzie użył karty kier zamiast innej karty (czyli zagrał kierem, ponieważ nie miał kart w kolorze wyjściowym). Dama pik może być zagrana w dowolnym momencie gry.

W przypadku gdy, kolejny gracz nie posiada kart w rozgrywanym kolorze może wyłożyć na stół dowolną kartę. Najlepiej jeśli pozbędzie się wtedy damy pik lub karty w kolorze kier za które na końcu rundy otrzyma punkty karne. Jest jednak pewien wyjątek, królowa pik lub karta w kolorze kier nie może być wyłożona w pierwszej lewie danej rundy.

Gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Runda kończy się po wyłożeniu wszystkich kart. Następnie wszyscy gracze liczą punkty karne uzyskane w zebranych kartach. Po jednym punkcie za każdą kartę kier i 13 punktów za damę pik. Gra Kierki rozgrywana jest do momentu, aż któryś z graczy uzyska 100 punktów. Ale to gracz z najniższą ilością punktów wygrywa!

Jest jeszcze jedna ważna zasada o której koniecznie trzeba wspomnieć. Jeśli gracz zdoła podczas jednej rundy zebrać wszystkie karty karne (czyli wszystkie kiery oraz królową pik), może odjąć od swojego wyniku 26 punktów karnych lub dodać 26 punktów karnych pozostałym graczom. Jest to ryzykowna strategia, ale może przynieść duże korzyści, jeśli zostanie skutecznie zrealizowana.